قرآنی ووروب قولتوغونا دئییر گئل منه سؤیونج ایله!....

تلوزیون تکنولوژی مفیدی است خصوصا اگر متعلق به جمهوری اسلامی باشد که در این صورت سیر در آفاق و انفس خواهید کرد و با عجایب و غرایب عالم آشنا خواهید شد.

مثلا در سیر آفاقی خود از دریچه برنامه"مجله فرهنگی هنری" سر از همایشی به نام "زبان فارسی، سترون یا زایا" در خواهید آورد که شما را به سیر انفسی ای خواهد برد که توصیفش را نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده است!

همایش مزبور حکایت نفی"سترونی" زبان فخیمه فارسی بود بگذریم از اینکه بنده ساعتها کوشیدم تا در مغز کوچک خودم معنایی برای کلمه "سترون" بیابم و در آخر هم موفق نشدم !

در همایش مزبور یکی از اساتیذ زبان فارسی مدعی بود که بسیاری از انشقاقات افعال فارسی مهجور مانده و به جای آن از "برابر نهاد"! های عربی استفاده شده است! و من باز به همان مغزی که ذکرش رفت ساعتها فشار آوردم تا شاید تصوری از کلمه "برابرنهاد" بکنم که باز هم موفق نشدم!

بعد از اتمام برنامه، مغزی که در سطور بالا ذکر خیرش رفت مورد هجوم سوالاتی چند قرار گفت که: اگر زبان فارسی حق دارد که از "سترونی" در آید و در انشقاقات افعال از "برابرنهاد"های عربی و اروپایی و احتمالا ترکی خلاصی یابد چرا چنین حقی را به زبان ترکی قائل نشویم؟

و اینکه اگر ترکان ایران بخواهند بدون نواختن ساز جدایی طلبی، زبان خود را از "سترونی" به زایایی سوق دهند چه راهکاری باید در پیش بگیرند؟ و دیگر اینکه جمهوری اسلامی از آن حیث که از ترکان ایران هم مالیات جمع میکند و بیت المال مسلمانان ترک ایران را هم در اختیار دارد در راستای ادای وظیفه خود شرعی و قانونی خود چه طرح و برنامه ای برای احقاق این حق اجرا میکند؟ و درنهایت اگر روزی در سلدوز همایشی تحت عنوان "تورک دیلی، قورتولموش یا دوغان؟" برگزار شود به فرمانداری یا اداره اطلاعات شهرستان چه نمابری ارسال خواهد شد؟

شاید سریال "کمال آقا تبریزی " خالق شخصیت "شهریار ثانی" که از تکنولوژی پر منفعت تلوزیون به نمایش درآمد، پاسخ درخوری به سوالات بنده داشته باشد!

بیر یولداشیم واریدی صمد آدیندا کی خرمن یئری اوشاقیدی. هردن آجیقلاناندا دئیردی کی: قرآنی ووروب قولتوغونا دئییر گئل منه سؤیونج ایله!....

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد رافعی

سلام دوست عزيز اينطور که مي بينم توي ويلاگت تبليغي نذاشتي اين خيلي بده چون به اين صورت استفاده از زحماتت نمي کني شايد اصلا قصدت از زدن وبلاگ سود نبوده مثه من و خیلی های دیگه . ولي حالا که ميشه چرا سود نکني منم تا چند وقت پيش در وبلاگم تبليغات نميزاشتم ولي الان فهميدم که اشتباهي کردم مي تونستم تا الان خيلي سود کنم ولي به اين نتيجه رسيدم که هيچ وقت دير نيست و در اين سايت عضو شدم سيستم سايت به گونه اي هست که شما برو روي وبلاگت تبليغات اونها رو مي زاري و اونا در عوض هر کليکي که بر روي تبليغات از سوي بازديدکنندگان بشه به شا پول مي دن تازه هر کس رو هم معرفي کني به سايت ( يعني همين کار يکه من دارم مي کنم البته اگر شما افتخار بدين) باز يک پولي هم اونجوري مي گيري در ضمن من خیلی گشتم تا یه سایت معتبر مثل این سایت پیدا کنم مطمئن باش ضرر نمی کنی چون برای هر کلیک روی تبلیغات 60 تومان بهت میده پس عجله کن براي ثبت نام روي وبسايت کليک کن به وسيله اين ليتک هم مي توني ثبت نام کني http://www.oxinads.com/?a=1935