اشتباه لبی یا راز برون فتاده از پس پرده؟

از تاریخ اینگونه بر می آید که برخلاف قوم آریایی که در طی یک مهاجرت بزرگ در سرزمین ایران مستقر شده، تیره ها و قبایل قوم ترک به صورت تدریجی به سرزمین ایران مهاجرت کرده و در ان ساکن شده اند و مشخص است که هر دو این اقوام مهاجر بوده اند فلذا انحصار سرزمین ایران به هرکدام از این اقوام اشتباه به نظر می رسد و اگر تقدم زمانی، ملاک تعلق یک سرزمین به اقوام به حساب بیاید در آنصورت اقوامی که قبل از آریایی ها در فلات ایران ساکن بوده اند در انحصار سرزمین ایران به خود، محقتر هستند. بر اساس شواهد تاریخی شناخته شده ترین تمدن های قبل از مهاجرت آریایی ها در ایران به شرح ذیل است :

1-تمدن سیلک : این تمدن یکی از غنی ترین تمدن های یافت شده در ایران است که بر روی تپه ای در نزدیکی شهر کاشان واقع در حاشیه کویر قرار دارد. گیرشمن باستان شناس معروف در ۱۳۱۶ بر اساس عکسهای هوایی که در سال 1314 از نقاط مختلف ایران برداشته شد مطالعات ارزنده ای در ارتباط با این تمدن انجام داد .

2-تمدن مارلیک : این تمدن در تپه چراغعلی در رودبار گیلان امروزی شکل گرفته و به لحاظ آپار باستانی یافت شده در آن به مانند تمدن سیلک بسیار غنی و قابل توجه است

3-تمدن های دیگر ما قبل تاریخ : سیلک و مارلیک عمده ترین تمدنهای ماقبل تاریخی در ایران هستند . تمدن های بسیار دیگری نیز در این سرزمین وجود داشته که از معروفترین آنها می توان به تمدن حصار در نزدیکی دامغان ، تمدن گیان در نزدیکی نهاوند و تمدن شوش در خوزستان اشاره کرد .

4-تمدنهای تاریخی : این تمدن ها مربوط به دوران پس از پیدایش خط می باشند که بسیاری از آنها تا بعد از ورود آریایی ها به ایران به حیات خود ادامه می دادند .

5- عیلام : تمدن عیلام یکی از پر رونق ترین تمدنهای تاریخی ایران تا پیش از ورود آریایی ها به ایران را دارا بود . عیلامی ها نه از نژاد آریایی و نه سامی اند . منطقه زندگیشان قسمتهایی از خوزستان ، فارس ، ایلام و کردستان کنونی بوده است نظام سیاسی عیلامی ها به گونه ای است که نمی توان آن را امپراتوری نامید .البته با ورود آریایی ها به ایران این تمدن به تدریج منقرض شد.

6-کاسیها : این تمدن مربوط به بیش از سه هزار و پانصد سال پیش است. کاسیها در دامنه ها و دره های رشته کوههای زاگرس زندگی میکردند ، خدای بزرگ ایشان کاشو نام داشت و از آنجا که در قبرستان مردگان ایشان خنجر و پیکانهای زیادی یافت شده می توان گفت قومی جنگجو بوده اند . آنان توانستند شش قرن بر بابل حکمرانی کنند و شیوه رام کردن اسب را به مردم بین النهرین بیاموزند . کاسپین نام دیگر دریاچه خزر از نام این قوم گرفته شده است .

7- اورارتو ها : یکی از اقوامی بودند که تمدن درخشانی را در ارمنستان کنونی شکل دادند . این تمدن به لحاظ کشاورزی بسیار غنی بوده است . ابداع قنات را به آنان نسبت می دهند . اورارتو ها در فاصله قرون نهم تا هفتم پیش از میلاد دولتی تشکیل دادند که کوه آرارات در میانه آن قرار دارد و نام این کوه از واژه اورارتو اقتباس شده است .

8- آشور و آکد : این دو تمدن در عراق کنونی قرار داشتند . آشور در غرب ایران و آکد در جنوب غربی . آشوریها قومی جنگجو و خونریز بودند و تمدن ایشان تا پس از مهاجرت آریایی ها به ایران ادامه داشت اما سر انجام ماد ها آنان را سرنگون ساختند .

9- تمدن های دیگر تاریخی : پیش از ورود آریایی ها به ایران تمدن های دیگری نیز در ایران قرار داشت که مهمترین انها عبارتند از: تمدن گوتیها در در خوزستان و پشتکوه ، تمدن ماننا ها در شمال ایران ، آمارد ها که نام آمل از آنان و تپوریها که نام طبرستان از ایشان گرفته شده و در حاشیه جنوبی دریاچه خزر می زیستند و اقوام متمدن و نیمه متمدن دیگر پراکنده در فلات ایران .

با توجه به توضیحاتی که ذکر شد به نظر میرسد در ذکر هویت یک سرزمین باید به هویت عمده ساکنان حال حاظر آن مراجعه کرد و مشخص است که این مراجعه بدون بررسی تاریخچه و تمدن هریک از اقوام ساکن در سرزمین امکانپذیر نمی باشد.

با اندک ملاحظه ای میتوان فهمید که عمده ترین اقوامی که در حال حاظر در سرزمین ایران ساکن هستند به این شرح است: 1- آریایی ها(در سه لایه پارسها، لرها و کردها) 2- ترکها 3- عربها و ....

فلذا کودکانه به نظر می رسد که سرزمین و متعاقبا ملت-دولت ایران را منحصر به یک قوم خاص بکنیم و سایر اقوام را با عنوان "انیران" از دایره ایرانیان خارج کنیم و متعاقبا به سپردن حکومت بدیشان تاسف بخوریم.

طبق شناختی که بنده از دوستان سایت آینده دارم فکر نمیکنم که اولا قصدی از این اشتباه فاحش داشته باشند و دوم اینکه این عزیزان اصولا در این حوزه مطالعه نداشته اند و طبیعی است که در نگارش مقالات دچار اشتباهات لبی بشوند. مگر اینکه قبول کنیم که این دوستان در دام گفتمان پانفارسها افتاده اند و حساب شده و از روی قصد اقدام به انتشار این خزعبلات می نمایند.

طبیعی است که توضیحات صریح سایت این آینده حسن ظن ما را اثبات خواهد کرد.

/ 12 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دور ه گرد

حیدریزاد امام جمعه ارومیه میشود! http://suldozz.blogfa.com/post-151.aspx

جواد مفرد کهلان

نقده (سلدوز، سندوس): جملگی این نام ها یعنی نقده (نِو کده)، سولدوز (سور دژ) و سندوس (سهین دژ) را می توان در زبانهای ایرانی به معنی محل دژ نیرومند و با شکوه گرفت. از این مفاهیم معلوم اینجا همان شهر شوردیرا (دژ غنی) در کتیبه های آشوری است که در این قسمتهای ماننا از آن نام برده اند.

نقده

این همه زحمت کشیده وبلاگ ایجاد کردهاید ولی مطالبش سطحی است لطفا کلمه نقده را سرچ کنید وببینید کردها چه دروغهایی را راجع به جنگ داخلی نقده(که کردها اغازگر ان بودند)تاریخ این شهر وهویت مردمان این شهرارائه میدهندکلا تاریخ را وارونه کردهاندوحالا نام سلدوز را هم سعی میکنند مال خودشان بکنند یعنی همان کارهایی را میکننده که ارمنیها در خوجالی و قره باغ کردندوانمود میکنند نقده کردنشین است

باریش

دوستان گرامی و جوانان برومند خطه سلدوز شما را به خواندن مطالب سایت آذرنیوز که از طرف یکی از فرزندان زادگاه عزیزمان اداره میشود دعوت می کنم. میتوانید فایل پی دی اف کتابهای خاطرات اوایل انقلاب را که روشنگر حقایق آن دوران است را دانلود کنید. آدرس سایت:http://www.azernews.org

با عرعر نقده ی کوردستان تبدیل به فلسطین نخواهد شد مطمئن باشید.

سهند

بونلار لپی یوخ عمدی دی

هموطن

با سلام منتظر حضور شما در وبسایت رسمی حاج رسول پورزمان هستیم www.poorzaman.blogfa.com

پری

manam ye soldooz mishnasam male naghadeye!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! be ma sari bezanin

سینا

salam afarin va tashakor az zahamateton .ama va ama in sayt nabayad tosh masaele shakhsi rdo badal besh na s bazi ba dostan !narahat nashin ma ham hamshahri hastim bekhatere in goftam .motlo gonlar

شهنام

besyar ziba va khoshnevis hasti mersi az zahamateton