همه چيز به نفع سرمايه داري: کشاورزان بروند بميرند!چند هفته قبل در خبرها آمده بود که جهت کاهش قيمت ميوه، دولت نرخ تعرفه واردات ميوه را از 70 درصد به 30 درصد کاهش داده است! بنا به عقيده بعضي کارشناسان افزايش بيش از حد قيمت ميوه ناشي از ارائه گران توسط توليد کنندگان نبوده بلکه ناشي از هزينه بالاي واسطه¬ها و هزينه نگهداري و حمل و نقل و دلال بازي بوده است. با اين حال طبيعي است که کاهش قيمت ميوه در درجه اول سبد درآمد کشاورزان را خالي خواهد کرد. جالب اينکه بنا به خبرگزاري ايسنا کشاورزان همداني براي گريز ورشکستگي¬اي که در طي اين چند ده سال همزاد صنعت کشاورزي بوده، اقدام به برداشت زودهنگام محصولات خود کرده¬اند! جالبتر اينکه اين کشاورزان با عبارت "خرده پا" معرفي شده اند! اين عبارت نشان دهنده عزم جدي يک جريان مديريتي اقتصادي جهت مصادره همه صنايع غير سرمايه¬دار به نفع طبقه سرمايه¬دار است.
متن خبر اسنا را هم ملاحضه بفرماييد:
((برداشت و فروش سيب‌زميني‌هاي نارس با وزن كم در حال حاضر تنها راه‌حل باقيمانده براي فرار از بحران اشباع بازار و ورشكستگي براي كشاورزان خرده پا در استان همدان است.
به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، با وجود آنكه بيش از يك ماه به زمان اصلي برداشت محصول سيب‌زميني در مزارع استان همدان باقي است، ترس از مواجهه با بحران كاهش قيمت و ورشكستگي، سيب‌زميني‌كاران را وادار به برداشت محصول نارس و عرضه آن به بازار كرده است كه اين امر تاثيرات سوئي بر كيفيت و ارزش غذايي اين محصول خواهد گذاشت.
در حال حاضر كشاورزان سيب‌زميني برداشت شده را كيلويي 150 تا 170 تومان مي‌فروشند. ولي اگر تا فصل رسيدن كامل محصول صبر كنند شايد نتوانند محصول خود را حتي كيلويي 50 تومان هم بفروشند.
مهندس ترابي ـ مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي استان همدان ـ در اين خصوص مي‌گويد:« كشاورزاني كه اكنون در حال برداشت سيب‌زميني هستند كشاورزان خرده‌پا و كم سرمايه‌اي هستند كه مي‌خواهند سيب‌زميني را گران‌تر بفروشند و بتوانند كشت جايگزين هم انجام دهند.»
او مي‌افزايد:« از نظر ما كيفيت محصول اصل است. ولي در كل براي كسي كه زمين كوچك دارد توليد يك محصول با توجه به هزينه‌هاي بسيار زياد آن اقتصادي نيست.»
وي مي‌گويد:« قطعات خرد زمين‌هاي كشاورزي باعث بالارفتن هزينه‌ها و كاهش سود شده است.»
ترابي ميزان توليد سيب‌زميني سال گذشته استان همدان را 64 هزار و 700 تن عنوان و مي‌افزايد:« در اين زمينه در كشور رتبه اول را داريم.))/ 3 نظر / 21 بازدید
تقي77

جالبه. هرچند که من چندان سر در نمی ارم.

azhir news

آژير سايتی يولا دوشدو---------سايت آژير راه اندازی شد