بازخوانی پرونده مهاباد

 گزارشی متفاوت در مورد علت ناامنیهای چند ماهه آذربایجان و کردستان بخوانید:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اگر این گزارش درست باشد چه کسی جواب خونهای ریخته شده را خواهد داد؟ آیا سادگی و حماقت بعضیها قابل اغماض است؟ آيا اين ناآراميها به فرار سرمايه خصوصی و کاهش سرمايه گذاری دولتی در اين مناطق دامن نخواهد زد؟

طبیعی است که سایت سلدوز خیلی خوشحال خواهد شد تا کسی با اسناد و مدارک این ادعاها را تکذیب کند تا دایره حماقت به چند نفر مامور نیروی انتظامی محدود گردد!

بخوانید:

اواخر تیرماه امسال، مهاباد شاهد آشوب طلبی عده ای به بهانه کشته شدن فرد شروری بود که به اتهام تجاوز، قتل، دهها فقره شرارت و اقدام بر علیه شهروندان، تحت تعقیب قرار داشت. آتش بیاران معرکه نیز رسانه‌ها‌ی ضد انقلاب بودند که با دستکاری و مونتاژ عکس‌ها‌یی موهوم برخی را اغفال کردند.  
«وقایع مهاباد همه را ناراحت کرده است... آیا شکستن شیشه، آتش زدن ماشین و خراب کردن اموال مردم کار درستی است؟ ... اگر نیروی انتظامی خویشتنداری نمی‏کرد خیلی اتفاقات احتمال داشت بیافتد ... اینکه نیروی انتظامی فردی شرور را به هلاکت رساند، باید زندگی مردم مختل شود ...!؟»

این بخشی از سخنان مولوی عادل سهرابی امام جمعه شهرستان مهاباد است که در خطبه‌ها‌ی نماز جمعه 24 تیرماه این شهرستان ایراد شده است.

همانطور که از سخنان مولوی عادل بر می‌آید، اگر چه این ناآرامی‌ها‌ که در پی تحرکات، تبلیغات موهوم و موج سواری‌ها‌ی عوامل ضد انقلاب و به بهانه به هلاکت رسیدن یکی از اشرار بدسابقه مهاباد آغاز شده بود با خویشتنداری و اقدامات موثر نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها‌ی اجرایی کنترل گردیده است، اما بررسی و بازخوانی این وقایع از وجود دست‌ها‌ی پنهان و پیدایی در شکل گیری و ادامه این اعتشاشات حکایت می‌کند.

نقش این دست‌ها‌ در تحریک احساسات و عواطف عمومی تا بدانجا پیش می‌رود که با تهیه تصاویری مونتاژی  و دستکاری شده از جنازه کالبدشکافی شده کمال اسفرم معروف به شوانه و القاء این دروغ که وی در زیر شکنجه ماموران کشته شده است، موفق می‌شوند عده اندکی از اهالی شهرستان مهاباد را به اعتراض به این امر موهوم وادار کنند.

البته در این میان همزمانی این حادثه با سالمرگ قاسملو، سرکرده معدوم حزب کومله، و موج سواری رسانه‌ای  ضد انقلاب و تحرکات عوامل گروهکهای معاند باعث گسترش ناآرامی‌ها‌ می‌شود.

اما این در حالی است که اهالی مهاباد و حتی اعضای خانواده شوانه از مدت‌ها‌ قبل نسبت به شرارت‌ها‌ی وی اظهار نگرانی و نارضایتی کرده و خواستار برخورد با او شده بودند. به طوری که حتی پس از به هلاکت رسیدن وی اهالی مهاباد در طوماری از این اقدام تشکر و حمایت کردند.

در طومار مردم مهاباد آمده است: «ما اهالی اصیل مهاباد که مدت‌ها‌ بود امنیت و آسایش خود و خانواده‌هایمان را به لحاظ شرارت‌ها‌ی شرور معروف، شوانه از دست داده و جانمان به لب رسیده بود بطوری که در فکر نقل و انتقال از مهاباد بودیم از عملکرد دولت و مسئولین در به هلاکت رساندن شرور مزبور تقدیر و تشکر نموده و رضایت کامل خود را از این موضوع اعلام می‌داریم.»

 شوانه، قهرمان یا قاتل متجاوز و شرور؟!

بررسی سوابق متعدد شرور مهاباد نشان می‌دهد که وی از تاریخ 4/10/81 به علت فرار از خدمت سربازی تحت تعقیب قرار گرفته است.

شوانه که دارای سوابق متعددی در کلانتری‌ها‌ و اداره آگاهی مهاباد بود، به علت ارتکاب جرائمی چون ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان مهابادی و نزاع و تهدید به قتل، تحت تعقیب مقامات قضایی استان قرار داشت. به طوری که حکم جلب وی طی چندین مرحله از طریق مقامات قضایی و بازپرسی شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب و همچنین دادسرای نظامی مهاباد صادر شده بود.

این درحالی است که با انتشار تصاویر مونتاژ شده و موهوم از جنازه کالبد شکافی شده شرور مهاباد توسط محافل ضد انقلاب و داغ شدن بازار شایعه و فریب در رسانه‌ها‌ی خارجی، دشمنان مردم در تبلیغات دروغین خود با کمال وقاحت از این جانی متجاوز ـ که در پرونده ننگین خود سابقه تجاوز و قتل یک پسر بچه را دارد ـ به عنوان شهید؟! یاد کردند.

جالب است بدانیم، کمال اسفرم، 24 ساله، که تا پنجم ابتدایی درس خوانده، در تاریخ 17/5/82 به همراه یکی از دوستانش به اتهام تجاوز و قتل یک پسربچه 15ساله در سقز دستگیر و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. او بعد از ارتکاب این عمل شنیع، کودک را خفه کرده و جسد او را سوزانده بود.

وی پس از آزادی موقت از زندان با تهدید و ارعاب خانواده کودک مقتول، آنهارا به عدم پیگیری پرونده وادار می‌کند.

به گفته رییس دادگستری استان آذربایجان غربی، کمال اسفرم در پی این ماجرا در پاییز سال 82 از کشور خارج شده و به گروهک‌ها‌ی ضد انقلاب در عراق پناهنده می‌شود، اما وقتی سران گروهکی متوجه می‌شوند که شوانه از نظر سیاسی قابل بهره ‌برداری نیست، او را ازمیان خود طرد می‌کنند.

شوانه نیز پس از مدتی به علت درگیری و ناسازگاری با رده‌ها‌ی گروهکی خود به ایران بازگشته و به عنوان سرپل گروههای شرارت و قاچاق به فعالیت علیه شهروندان جمهوری اسلامی مشغول می‌شود. در واقع ضد انقلاب از جسد این مهره سوخته و بدسابقه  بیشتر از خودش بهره برده‌اند.

این شرور که بنا به اظهارات مسوولان، دارای سوابق و پرونده‌ها‌ی متعدد کیفری و امنیتی در سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و دادسرای مهاباد بوده است، طی یکی از شرارتهای خود در جریان انتخابات ریاست جمهوری به همراه تعدادی از همدستان خود با قمه و شمشیر و کلت کمری به یکی از حوزه‌ها‌ی اخذ رای در منطقه پشت تب مهاباد حمله ور شده و با ایجاد رعب و وحشت و حمله به مردم سعی کرده بود از حضور شهروندان در انتخابات جلوگیری کند.

در نهایت، شرارت‌ها و رفتارهای غیر قانونی شوانه شرایط را به جایی می‌رساند که حتی پدر او در جلسه‌ای با مسوولان انتظامی اظهار می‌دارد: کار وی به جایی رسیده که حتی تهدید کرده سر مرا می‌برد، قانون هر تصمیمی بگیرد بنده راضی هستم و شرارتهای وی را قبول دارم و تمامی آبرویم در جامعه رفته است. (این اظهارات وی در صورتجلسه‌ای به تاریخ 25/3/84 در بازرسی نیروی انتظامی مهاباد موجود است.)

 شوانه چگونه به هلاکت رسید!

با ادامه موج شرارت‌ها‌ و خشونت‌ها‌ی شرور مهاباد و دستور قضایی ویژه برای دستگیری وی، ماموران انتظامی شهرستان مهاباد با پیگیری‌ها‌ی مستمر در تاریخ هیجدهم تیرماه موفق می‌شوند محل تجمع شوانه و چند نفر از همدستانش را که در منطقه‌ای واقع در جاده حمزه‌آباد، مشغول تفریح و میگساری بوده‌اند، شناسایی کنند.

به این ترتیب در ساعت 19 و 30 دقیقه همان روز اکیپی از افسران مدیریت اطلاعات، آگاهی و یگان امداد فرماندهی انتظامی مهاباد، محل مورد نظر را محاصره می‌نمایند. شوانه و همدستانش به محض مشاهده ماموران، سوار بر خودرو شده و به سمت منطقه حمزه آباد فرار می‌کنند.

با توجه به این که جاده حمزه آباد از قبل توسط ماموران مسدود شده بود، ماشین اشرار از جاده اصلی خارج شده وارد جاده خاکی می‌شود. با ادامه تعقیب ماموران و افتادن خودروی اشرار در چاله، شوانه و همدستانش از خودرو پیاده و به شکل پراکنده به طرف تپه‌ها‌ی اطراف متواری می‌شوند.

ماموران نیز به تعقیب افراد مذکور ادامه داده و پس از اخطارهای متعدد اقدام به شلیک هوایی می‌کنند و چون شوانه به اخطارهای داده شده توجه نمی‏کند، ماموران اولین گلوله را به پای او شلیک می‌کنند، وی در همین حال متوقف شده و سپس با قمه به اولین مامور تعقیب کننده حمله‌ور می‌گردد. در این حین تیر دوم جهت متوقف نمودن وی شلیک می‌شود و به خاطر سراشیبی محل، گلوله به سینه وی اصابت می‌کند.

 تصویر واقعی جسد شوانه قبل از اعزام به پزشکی قانونی برای کالبد شکافی و تعیین علت تامه مرگ.
  hspace=0

 در این حال ماموران وی را برای رساندن به مرکز درمانی، سوار خودرو نموده و حرکت می‌کنند که او قبل از رسیدن به مرکز درمانی فوت می‌کند.

 تصویر دیگری از جسد شوانه پس از مرگ که آثار خالکوبی بر روی آن مشهود است.
  hspace=0

 در پی این حادثه، آقای ظاهری، قاضی کشیک دادسرای مهاباد در بهداری نیروی انتظامی مهاباد حاضر شده و پس از بازدید جسد طی نامه ای برای مشخص شدن علت تامه مرگ درخواست اعزام جسد به مرکز پزشک قانونی استان برای کالبد شکافی را می‌کند.

 آغاز بلوا !

 در این میان تجمع تحریک آمیز و جوسازی‌ها‌ی عده‌ای از افراد فرصت‌طلب در مقابل بهداری انتظامی مهاباد که به تحریک همدستان شوانه انجام شد، انتقال جسد به ارومیه را با چندین ساعت تاخیر روبرو کرد.

البته لازم به ذکر است، معمولا شش ساعت پس از فوت آثار نعشی در جناز ه نمایان می‌شود که  این تاخیر در افساد سریع جسد و بروز کبودی‌ها‌ و تورم‌ها‌یی که رسانه‌ها‌ی ضد انقلاب در دروغ پردازی‌ها‌ی خود آن را ناشی از شکنجه دانسته بودند تاثیر بسزایی داشته است.

اما این ادعاها درحالی مطرح می‌شود که در گزارش کالبد شکافی پزشکی قانونی استان آذربایجان غربی که در بیمارستان امام خمینی شهرستان ارومیه و توسط کارشناسان انجام شده چنین آمده است: « ... در معاینه ظاهری سر و صورت آثار ضرب و جرح و شکستگی جمجمه مشهود نیست، ... در معاینه قفسه سینه محل ورود گلوله با حاشیه سوخته در ناحیه قدامی تحتانی نیم سینه چپ که محل خروج وجود ندارد .... در ناحیه قدامی سینه آثار خالکوبی در سینه مشهود است ... پوست قفسه سینه و شکم برش داده شد. خونریزی وسیع در نیم سینه چپ همراه با آسیب احشایی وجود دارد ... در معاینه شکم آثار ضرب و جرح مشهود نیست ... در ناحیه پشت تنه آثار ضرب و جرح مشهود نیست .... در معاینه اندام تحتانی، در ناحیه پشت ران پای راست محل ورودی گلوله با حاشیه سوخته وجود دارد ... آثار شکستگی و در رفتگی در اندام تحتانی مشهود نیست ...».

 در خاتمه این گزارش، آمده است: «با توجه به معاینه جسد، علت تامه فوت در زمینه اصابت گلوله به ناحیه قفسه سینه و خونریزی داخلی تعیین و جواز دفن به نام وی صادر گردید.»

البته در همین زمینه، دکتر فیروز محمدی سرپرست پزشکی قانونی آذربایجان غربی هم طی گفتگویی با خبرگزاری ایسنا در این باره گفته است: در جسد شوانه فقط آثار دو گلوله وجود داشت كه طبق معاینه‌ی جسد یك گلوله به قدام سینه‌ی چپ او اصابت كرده كه از بدن خارج نشده و هم‌چنین گلوله‌ی دیگری به ناحیه‌ی پشت ران راست اصابت كرده بود كه محل خروج آن نیز از قسمت داخلی ران راست بوده است.

وی همچنین در خصوص علت کالبد شکافی جسد یادآور گردیده: برای تمامی افراد گلوله خورده، طبق دستور قضایی لازم است كه گلوله جهت تحقیقات قضایی و تعیین نوع اسلحه از بدن فرد مصدوم خارج و تحویل مقام قضایی گردد و به همین منظور فرد مذكور نیز مورد كالبدشكافی طبق اصول پزشكی قانونی گرفته و محل برش به صورت مطلوب دوخته شده است.

دکتر فیروز محمدی درخصوص وجود  آثاری از جوش خوردگی بر روی جسد شرور مهاباد می‌گوید: در بررسی‌های جسد، جوش‌گاه‌هایی ناشی از خودزنی در بدن او مشاهده شد كه نشانگر تیپ شخصیتی فرد مذكور است.

به هر حال پس از انجام کالبد شکافی و صدور نظریه پزشکی قانونی، جسد در ساعت 23 روز 19 تیرماه یعنی پس از گذشت چیزی حدود 27 ساعت از مرگ شوانه به اولیاء دم تحویل می‌شود. خانواده وی نیز تعهد می‌کنند که از بروز هرگونه بی‌نظمی در جریان انجام مراسم کفن و دفن جلوگیری کنند.

از سوی دیگر عناصر فرصت طلب و همدستان شوانه که از روز قبل از آن و در پی دستگیری وی سعی در ایجاد اغتشاش و برهم زدن آرامش مهاباد داشته اند، با تهیه و پخش تصاویری موهوم و ساختگی از جسد این فرد شرور و طرح شایعاتی مبنی بر شکنجه شوانه توسط پلیس، آتش تهیه ناآرامیها را فراهم می‌کنند.

 عکس مونتاژ شده کمال اسفرم معروف به شوانه در رسانه‌ها‌ی ضد انقلاب.
  hspace=0

 از سوی دیگر نیز عناصر مطرود گروهکی، به موازات جریان‌سازی رسانه‌ها‌ی ضد انقلاب، به بر هم زدن آرامش شهر و گسترش ناآرامی اقدام می‌کنند.

در این میان، فرماندهی انتظامی مهاباد در اولین گام، تحریکات عناصر آشوب طلب را که قصد ایجاد اغتشاش و درگیری در جریان کفن و دفن شوانه داشته‌اند، خنثی می‌کند. اما در ادامه معدود عناصر ضد انقلاب و آشوب‌طلبان فریب خورده، با به راه انداختن تجمعات 50 تا 100 نفره، زمینه‌ها‌ی ناآرامی در مهاباد را فراهم می‌کنند.

یکی از موضوعات قابل توجه در این ناآرامی‌ها، تدبیر بجای نیروی انتظامی مهاباد در تاکید به عدم استفاده از سلاح گرم در مقابله با آشوب طلبان بود و حتی یک نفر از پرسنل نیروی انتظامی نیز با گلوله عناصر ضد انقلاب به شهادت رسید و 55 نفر دیگر از ماموران هم مجروح شدند.

در مقابل، اقدامات عناصر ضد انقلاب در این ماجرا به جایی رسید که حتی به شهروندان عادی نیز رحم نکرده و دو نفر از اهالی مهاباد را هدف گلوله قرار دادند.

اما نکته جالب توجه دیگر آن است که بر خلاف ادعاهای دشمنان مردم، تحلیل آمارها و گزارش‌ها‌ی وقایع اخیر مهاباد بیانگر این است که تعداد عوامل فریب خورده و آشوب طلبی که در بزرگترین ناآرامی سالهای اخیر!!!!  [البته به ادعای رسانه‌ها‌ی ضد انقلاب] حضور داشته اند از 400 نفر هم تجاوز نمی‏کند و به عبارت دیگر چند صد نفر آدم‌ها‌ی فریب خورده و ساده اندیش به خاطر یک شرور متجاوز که خانواده‌اش نیز از دست او عاصی شده بودند، آرامش چند ده هزار شهروند مهابادی را برهم زده‌اند.  

 منبع: سایت اطلاع رسانی پلیس

/ 3 نظر / 22 بازدید
دومان

سلام همشهري بزرگوار با فاصله اي كمي از مردم سولدوز به عشق پاكي و شجاعت سلدوز مي نويسم اداي احترام من باشد كه لايق مردم باشد من شما را در رديف لينك هام قرار دالدم دوستان و همشهريان را سلام برسانيد كاش هويت معلوم شما را ميدانستم زياد سراغتون ميام موفقو پيروز وسربلند

یک کرد ایرانی

کاش همه اشرار و اعضای گروهکهای ضد انقلاب و ضد مردم مانند این لجن(شوانه) رنگ فنا بگیرند که سالهاست سایه شومشان امنیت و آرامش را بر مردم مناطق کرد نشین حرام کرده است.یک کامنت به زبان کردی: ئه و که سانه ی که خوینی خویان له ریی کوردستان دا خه سار کرد و ا باش نه بوو ئه و 3 لیتر خوینه یان کردبا ئه فتاوه یه ک تا دو نه فه ر قوونیان پی شتباوه؟

خیلی کار احمقانه ایی است؟ایین است رسم انسان بودن