تحليل شما چيست؟
ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ،۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

در حالي كه كارخانجات داخلي در سال حدود 1.4 ميليون تن شكر توليد كرده و نياز بازارهاي داخلي 1.9 ميليون تن است و براي تامين نيازهاي موجود بايد سالانه 500 الي 600 هزار تن شكر وارد كشور شود، اما آمار نشان مي‌دهد كه در سال 1385 چيزي بيش از 4 برابر اين مقدار يعني حدود 2300 هزار تن شكر وارد كشور شده است.

بررسي آمار واردات شكر در سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد واردات شكر از 671 هزار تن در سال 84 به 2300 هزار تن در سال 85 رسيده است

انجمن صنفي كارخانه‌هاي قند و شكر ايران اعلام كرده است كه از 1.1 ميليون تن شكر توليد داخل در سال 85، فقط 400 هزار تن آن توسط دولت خريداري شده است. بر اساس آمار اداره كل دفتر نباتات صنعتي وزارت جهاد كشاورزي هم اكنون 660 هزارتن شكر در انبار كارخانه‌هاي كشور مانده و راهي به بازار ندارند.
به نظر كارشناسان يكي از مهمترين دلايل جهش واردات شكر كاهش تعرفه واردات در سال گذشته است. سال 84 تعرفه شكر خام 130 درصد و تعرفه شكر سفيد 150 درصد بود و در اواسط سال اين دو رقم به 30 و 50 درصد كاهش يافت. از اواخر سال 84 مقرر شد تا تاريخ 1/5/85 شكرهايي كه به گمرك وارد مي شوند مشمول 5 درصد تعرفه براي شكر خام و 20 درصد براي شكر سفيد قرار گيرند و متاسفانه با انتشار چاپ دوم كتاب مقررات صادرات و واردات مشخص شد كه تمامي موارد گفته شده حذف و از اين پس تعرفه شكر خام 4 و شكر سفيد 10 درصد تعيين شده است.

Image

بازار محصولات كشاورزي در دنيا از حمايت‌هاي شديد دولتي برخوردار است و در دور اخير مذاكرات سازمان تجارت جهاني، حذف تعرفه گمركي شكر و ساير محصولات كشاورزي با مخالفت شديد اكثر كشورهاي توليد كننده محصولات كشاورزي - از جمله اتحاديه اروپا - روبرو شد.

کارخانه های قند مناطق آذربایجان هم هنوز پول کشاورزان را درست پرداخت نکرده اند.


 
قزل گول آيی سولدوزدا!
ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

قزل گول!


 
علم و ایمان!
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ اردیبهشت ،۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

Chanlibel_59@yahoo.com

کلی در مورد ضرورت ایمان برایش حرف زده بودم بیچاره کلافه شده بود ولی به روی خود نمی آورد عصری قرار بود که باهم بریم سیمکشی کارگاه رو چک کنیم که دم صبح اتصالی کرده بود کارگرها میگفتن آتیش برق سه فاز اوونقدر شدید بوده که سقف رو سیاه کرده ....عصر که به کارگاه رفتیم سر فازمتر رو  به سر سیمهای لخت فشار قوی زد رنگ قرمز لامپ فازمتر حکایت از شدت جریان سیمها داشت بدون اینکه فازمتر را از روی سیم بردارد جریان را قطع کرد و بلافاصله لامپ فازمتر خاموش شد بعد رو به من کرد و گفت: به سر این سیمهای لخت دست میزنی؟ با خودم گفتم برق۳۸۰ ولت ... برق سه فاز ...چه دلیلی داره فازمتر درست کار بکنه؟...از کجا معلوم که.... شاید این ....تعلل من رو که دید خنده ای کرد و گفت مگه نمیدونی که وقتی فازمتر خاموش باشه یعنی اینکه سیم برق نداره؟ گفتم آره ...ولی....خنده ای کرد و گفت: گوزلیم! فاصله علم و ایمان هم به اندازه ولی توست!

لبخندی هم زد و ادامه داد که: عرصه سیمرغ نه جولنگه توست! ای مگس!

ولی خودش اصلا  اهل ولی گفتن نبود برای همین هم الان پیش ما نیست!

از اوون روز به بعد هروقت حرفی میزنم یا ادعایی میکنم به اوون ولی فکر میکنم تا مبادا موقع عمل ولی، ولی نکنم!

ایمان، همان مقدار علمی است که بدان عمل میکنیم! و از علم هم، همان مقداری ارزش دارد که بدان ایمان داریم!

چه بزرگند آنان که از مفاهیمی سخن میرانند که بدان ایمان دارند!