سلدوزون گچميشلريندن نئچه بير عکيز
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ امرداد ،۱۳۸٥  کلمات کلیدی:

 آی سلدوز... دایان گئچمیش گونلریین بیر باخ!...بیر دایان...

سلدوز...نقده...اطراف چیانه...1293ه.ش

سلدوز...نقده...محمد امین آقا پیران...1292 ه.ش

سلدوز...نقده... قاراپاپاق قوشبازلاری 1292ه.ش

توضيح:

دوستي كامنت گذاشته كه عكسهاي بالا متعلق به كردهاي ساكن سلدوز بوده كه در سالهاي 1900 الي 1915 ثبت گرديده است و مدعي شده كه در آن سالها آذريها{تركها} در آنطرف درياچه بوده اند و متعاقبا" دوست ديگري "سلدوز" را به سرزنش گرفته كه چرا اين عكسهاي متعلق به سران كرد را به نمايش گذارده است. لذا لازم است نكات ذيل از بابت توضيح، ارايه گردد:

1- بنا به روايت تاريخ قوم بوزچه لو كه بعدا به نام قاراپاپاق ملقب گرديده، در سنه 1237 هجري قمري (حدودا" 1197 هجري شمسي و 1818 ميلادي) وارد جلگه سلدوز شده است

2- جلگه سلدوز در آن تاريخ خالي از سكنه بوده و جمعيت قليلي از اكراد بيشتر در كوهستانهاي اطراف ساكن بوده اند

3- بعدها طايفه اي از اكراد به نام "مامش" پيمان دوستي با قاراپاپاق مي بندد و در اين جلگه به معاشرت با ايل قاراپاپاق مي پردازد.

4- عكسهاي بالا از سايت: 

 (http://www.iranheritage.org/alexanderiyas/gallery.htm) كه توسط يك فرد روس تبار به نام "الكساندر اي ياس" در سالهاي 1900 الي 1914 گرفته شده انتخاب شده اند و اين فرد در طي توضيحاتي شناسنامه عكسها را و افراد به تصوير كشیده شده را معرفي كرده است.

(Photographs taken by Alexander Iyas during his stay in Persia from 1901 to 1914.)

5-علي رغم تاريخ پر فراز و نشيب سلدوز هيچ كسي نميتواند تعامل و اختلاط فرهنگي كردها و تركها را در اين منطقه منكر شود لذا عقلاني است كه به كليت فرهنگ جديد سلدوز و همچنين خرده فرهنگهاي زير مجموعه آن احترام بگذاريم.

تك تك ما دوستان بسيار صميمي اي داريم كه به فرهنگ مقابل تعلق دارند مثل خود بنده كه دو سه نفر از بهترين دوستانم كرد هستند.

امير فرداد و محمد محمدپور و ... دوستان عزيز من هستند هر چند كه سالهاست كه نديدمشان! يادشان به خير!

6- عكسهاي زير هم جهت ابراز ارادت به همه ساكنين سلدوز تقديم مي گردد:

جاميش چيمديرمك ...حسنلو

نهره يايماك ...سلدوز