بابک قهرمان ترک زبان آذربايجان ايران
ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

در حاشيه برگزاري مراسم سالروز تولد بابک خرمدين:

عده زیادی از مردم ايران در سالروز تولد بابک خرمدين در قلعه بابک گرد هم آمده و به شادي و سرور مي پردازند.
به گزارش خبرنگاران تبريز نيوز که درهشت منطقه قلعه بابک در شهرستان کليبر مستقر هستند جوانان و نوجوانان از ديروز ۵ شنبه نهم تير دسته به دسته به اين قلعه مي آيند.

بسياري از خانواده ها که با اتومبيل هاي شخصي از روز ۵ شنبه به کليبر آمده اند با خود چادر ، وسايل پخت وپز و ابزارهاي نواخت موسيقي به همراه دارند تا در کنار ساير اقوام و دوستان روز خوب و آرامي را در کنار طبيعت و جنگل هاي ارسباران سپري کنند.
خبرنگاران نيز به راحتي به تهيه خبر و عکس ا زاين مراسم مي پردازند.
در اين ميان عده اي تلاش مي کنند فضاي آرام و فرهنگي قلعه بابک را پليسي و امنيتي نشان دهند آن ها با ارسال پيام کوتاه به تلفن هاي همراه يا ايميل اخبار و آمار هاي غير واقعي به رسانه هاي خبري ارسال مي کنند
اين عده که از افراد شناخته شده نزديک به قوم گراهاي افراطي تجزيه طلب هستند آمار شرکت کنندگان تا ساعت ۱۲ امروز را يک صد و هشتاد هزار نفر و بازداشت شدگان را ۲۰ نفر اعلام کرده و مي گويند نيروهاي پليس و بسيج کليه جاده ها به سمت قلعه بابک را مسدود کرده اند.حال اگر جاده ها مسدود شده يک صد و هشتاد هزار نفر!!! چگونه در قلعه بابک تجمع کرده اند؟

گزارش ها حاکيست از تعداد افرادي که از آن ها مشروبات الکلي يا تعداد متنابهي پيشاني بند قرمز رنگ منقش به تصوير توامان بابک وماه و ستاره که به پرچم يک کشور همسايه ترک زبان شبيه است و اعلاميه هايي با رسم الخط ترکي لاتين آذربايجاني کشف شده از حضور در قلعه ممانعت به عمل آمده است.
جريان افراطي قوم گرا نزديک به تجزيه طلبان قصد دارند تا با چنين رفتاري فضاي حاکم بر قلعه بابک را سياسي امنيتي کرده و چنانچه موفق شدند افرادي را که در اثر چنين اقداماتي دچار مشکل شده اند به نفع خود مصادره کرده و وانمود کنند که جريان تجزيه طلب هزينه هاي سنگيني مي پردازد.
حتي عده اي که قصد دارند خود را افرادي مهم جلوه دهند بواسطه اي اعلام کرده اند که دستگير شده ايم.اين افراد شناخته شده بارها دست به چنين اقداماتي زده اند تا آمار دستگير شده ها را بالا ببرند.
فرمانداران شهرهاي اين مناطق در گفتگو با سرويس حقوق بشر تبريز نيوز اخبار منتشره در خصوص دستگيري هاي گسترده را تکذيب کرده اند ، ولي با اين حال تلاش خبرنگاران تبريز هم چنان ادامه دارد.
يکي از اين ناراضيان فراري در تبريز که پس از اخراج از آذربايجان و ترکيه در آمريکا به سر برده و پرچم آذربايجان تجزيه شده را طراحي و منتشر ساخته با شرکت در يک گفتگوي تلويزيوني در آمريکا گفته بود که با حضور در "پنتاگون" مطالبات آذري ها را به گوش آمريکاييان رسانده ام ، که عده اي از شنوندگان در تماسي پرسيدند ، مگر مردمان ترک زبان ايران مطالبات نظامي دارند؟

حال بايد پرسيد تلاش در جهت تغيير الفباي فارسي به لاتين آذربايجاني و بر افراشتن پرچم يک کشور بيگانه و پرچم ايران تکه تکه شده و تلاش به پيوستن به جمهوري آذربايجان و ترکيه که خود با هزاران مشکلات اجتماعي و اقتصادي مواجهند از مطالبات مردم به شدت وطن پرست ترک زبان است ، که تجزيه طلبان تلاش مي کنند خود را مدافع مطالبات مردم ترک زبان ايران قلمداد کنند؟

آگاهان سياسي بر اين باورند حتي دموکراتيک ترين دولت ها و ناراضي ترين منتقدان و شهروندان اجازه نمي دهد تماميت ارضي کشورشان توسط افرادي ورشکسته و انگشت شمار به خطر افتد آن هم در آذربايجاني با مردماني بشدت متعصب به سرزمين خود ايران.
يک فعال فرهنگي آذربايجان هم در گفتگو با سلدوز اعلام کرد مردم ترک زبان علي رغم پيگيري مطالبات طبيعي و قانوني خود بايد جريانهاي تجزيه طلب و يا حافظين منافع کشورهاي همسايه در ايران را از خود برانند تا هم مورد بدبيني و تهمت واقع نشوند و هم مطالباتشان زمين نماند.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
نظرات کاربران:

مصطفي azar_chn@yahoo.com يكشنبه، 12 تير 1384، ساعت 10:0

سلام دوستان.... من فکر مي کنم اگر حواسمان نباشد خيلي هزينه ها ممکن است بدهيم. اولا" از طرف پانفارسهاي داخل حاکميت که ما را متهم به تجزيه طلبي ميکنند و يا جيره خوار ترکيه يا ساير کشورها مي شمارند دوما" از طرف پانترکهاي احمق که با شعارهاي تند و بي منطق خودشان حرکت مدني ما را مصادره ميکنند. دوستان بياييد با حفظ تعصب ملي و ايراني خود و با احترام به همه اقوام و همه مسولان بدون وارد شدن در چالشهاي سياسي و جناحي و بدون تهمت به خاتمي و اعلمي و احمدي نژاد، مطالبات يه حق و قانونيمان را در داخل قانون مطرح کنيم و حرفهاي سايتها و شبکه هاي مزدور خارجي را در مورد همه ارکان نظام و مردم ايران تکرار نکنيم.... ما بايد خواستار بازسازي فرهنگي سياستهاي حاکميت متناسب با سهم اقوام باشيم و اين را بايد با مطالبات و اعتراضات مدني پيگيري کنيم
,,,,,,,,,
مصطفي اوروملو

عزيز دوست ٬ سلامּ نقل ائتديينيز مطلب٬ بوتونويله فاشيست ايسلام جومهوريسىنين سيفاريشى ايله٬ راسيست و ساتقين بير قلمه- پيمان پاكمهره- يازديريلميشديرּ تورك خالقينين ميللى دئموكراتيك حركتى گوجله نديكجه٬ بئله خايينلر و ساتقينلار دا نه تك آذربايجاندان بلكه بوتون ايراندان سيلينيب سوپوروله جكديرּ نقل ائتديينيز فاشيسم و راسيسمين اوجوز نؤكرى اولان پيمان پاكمهر آدلى ساتقينين يازيسينا وئريله ن جاوابى بو آدرئسده اوخويابيله رسينيزּ

از متن خبر ارسالي تان معلوم نيست كه منبع آن از واقييتهايي است كه هزاران انسان ديگر غيراز شماهم شاهدش بوده اند يا پاسخ مثبت به خواستهاي خاص محافلي كه خواهان وانمود كردن واقعيات جاري آذربايجان طبق مدلهاي مطلوب و سفارشي ويژه هستند.. نوع خبر و زاويه ديد نهفته در آن بشدت شبيه شيوه هاي مرسوم مورد استفاده ارگانهاي امنيتي رژيمهاي توتاليتر است كه طبق آن شيوه ها، افراد معترض در اين رژيمها دستگير نمي شوند، بلكه يا ادعا ميكنند دستگير شده اند يا بخاطر همجنس بازي و مشروبخواري مورد بازداشت قرار ميگيرند و هر نوع نارضايتي از رژيم حاكم مربوط به دخالت بيگانه تلقي ميشود! شما ميتوانيد مخالف آذربايجان، مخالف دموكراسي، مخالف حقوق بشر يا معتقد به تفكر نژادي آريايي يا غيره باشيد. اما اگر شما واقعا خبرنگار هستيد و ادعاي مستقل بودن هم داريد، موظف به رعايت حداقلي از الزامات حرفه اي بودن در كار خود هستيد. احترام قلم حتي بر دانش آموز دبستاني انشانويس هم واجب است.
شما با اينگونه كارهايي كه بوي سفارشي بودنشان شامه ناشي ترين خواننده را هم مي آزارد، جايي در جرگه اهل قلم براي خود دست و پا نمي كنيد. اينكارها برازنده هيچ فردي نيست و برازنده شما هم نيست و تنها بعنوان نمونه هاي كنترل پليسي و امنيتي صاحبان قدرت بر روي اهل قلم در تاريخ مطبوعات ما ثبت خواهد شد. شما در انتخاب خود آزاديد اما من بعنوان يك آذربايجاني از اينكه شما را در اين اين لباس مي بينم بسيار متاسفم. اگر شجاعت حماسي انصافعلي هدايت وي را به نمونه اي براي اثبات برتري غرور آفرين قدرت قلم و سخن آزاد در برابر قدرت و جبر حكومتهاي مستبد قرار داه است، رويه تاكنوني شما، مبتني بوده است بر سواستفاده از حرفه خبرنگاري و تبديل شدن به منبع اخباري كه مورد استفاده و خوش آمد محافل غير دموكراتيك است.
در متن اين «خبر» ارسالي هم بارها بجاي انتقال بيطرفانه مشاهدات خودتان، بارها وارد حاشيه نويسي نابجا شده و از ديدگاه ارزشي قدرتهاي حاكم فعلي و گذشته حركت كره ايد. آيا بهتر نيست كه بجاي آنكه پا در جاي پاي كيهانيان تهران و لندن بگذاريد، نگاهتان به سنن و روشهاي چهره هاي قابل احترام تاريخ قديم و نزديك مطبوعات آذربايجان باشد؟ برايتان قدرت بازنگري و دستيابي به توان بررسي انتقادي كارهاي خودتان را آرزو دارم.
,,,,,,,,,,,,
توضيح سردبير سايت در مورد مطالب عنوان شده :

سلام آقای اوروملو فقط از بابت توضيح اوليه عرض کنيم که اين مطلب از سايت tabriznews.com وshamsnews.com نقل شده است که مطمئنا" اين اتهامات شما بر آنان نميتواند وارد باشد و جاي بسي تاسف دارد که شما فعالين فرهنگي سايت سلدوز را که عده اي از دانشجويان سلدوز را تشکيل ميدهد با اين عبارات سخيف که مخصوص پانترکهاي افراطي است مورد خطاب قرار ميدهيد.
توضيحات مفصل در مورد مطالبتان را بعدا خواهيم داد.